• مشاهده تمامی اخبار

 • اخبار صنفی

 • مشاهیر وکالت

 • مقالات

 • قرارداد حق الوکاله

 • تخلفات انتظامی

 • قوانین و مقررات جدید

 • نظریات مشورتی

 • مصوبات هیات مدیره

 • اخلاق حرفه ای

 • معرفی کتاب

 • چهره ها در عدلیه

 • نغز نامه

 • گوشه های تاریخ

 • همایش های حقوقی

 • فرهنگی و هنری

 • عکس هفته

 • لایحه جامع وکالت رسمی

 • آداب الدعوی -نوشته رحمان زارع

 • مشاهیر قضاوت

 • رقص آتش - نوشته رحمان زارع

 • مصاحبه ها

 • زنان و کودکان

 • حقوق بین الملل

 • حقوق و سینما

 •  
  برگزاری کارگاه بررسی نوآوری‌های قانون جدید آیین دادرسی کیفری
  ادامه مطلب


   موسسه مطالعاتی و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش کارگاه آموزشی بررسی نوآوری‌های قانون جدید آیین دادرسی کیفری را برگزار می‌کند.
  به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کارگاه با تدریس علی خالقی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مولف کتاب آیین دادرسی کیفری برگزار می‌شود.
  کارگاه اول روز پنجشنبه 11/ 2/ 93 از ساعت 9 صبح الی 12 و شنبه 13/ 2/ 93 از ساعت 16 الی 19 برگزار شده و همچنین کارگاه دوم روز چهارشنبه 7/ 3/ 93 از ساعت 16 الی 19 و پنجشنبه 8/ 3/ 93 از ساعت 9 صبح الی 12 برگزار می‌شود.
  بر اساس این گزارش، هزینه شرکت در این کارگاه‌ها 150 هزار تومان است که در انتها گواهینامه‌ای به اعضای شرکت‌کننده داده می‌شود.
  علاقه‌مندان می‌توانند به محل برگزاری این کارگاه به آدرس خیابان کریمخان‌ زند، خیابان سنایی، خیابان نهم، کوچه گیلان، پلاک 5، طبقه دوم، واحد ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  گزارش جلسه دوم - وفاق و همدلی برای اعتلای کانون
  ادامه مطلب

  تهیه و تنظیم : رضا نوروزی - وکیل دادگستری
  دومین جلسه دوره 28 هیات مدیره کانون مرکز در ساعت 9:21 روز سه شنبه مورخ 2/2/1393 به ریاست سنی سیدمحمد جندقی کرمانی پور و با حضور همه اعضای اصلی و علی البدل و تعدادی از همکاران(که نسبت به جلسه قبل تعداد همکاران بیشتر شده بود) آغاز شد.

  در ابتدا حسین محمدنبی به قرائت آیاتی از قرآن مجید و ترجمه فارسی آن نمود و رئیس جلسه اعلام داشت قبل از ورود به دستور لازم است اعلام شود که همایش اسکودا از تاریخ 30 اردیبهشت سالجاری به مدت 2 روز به میزبانی کانون خراسان در شهر مشهد برگزار می شود و اعضای هیات مدیره برای تهیه بلیت رفت و برگشت با دفتر مدیریت هماهنگ نمایند.

  علی نجفی توانا اظهار داشت که بهتر است دستور جلسه را هم بگویند تا امکان برنامه ریزی و بحث و...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  نقش کمیسیون ها در اعتلای کانون وکلا
  ادامه مطلب

   سیامک یوسفی وکیل دادگستری

  و دبیر کمیسیون جوانان کانون وکلای دادگستری مرکز
  با پايان يافتن  بيست و  هشتمين دوره انتخابات كانون وكلاي دادگستري مركز و مشخص شدن منتخبين وكلاي دادگستري براي تصدي 2ساله كرسي (ماده 4 لايحه قانوني استقلال كانون  وكلاي دادگستري مصوب 1333 ) هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مركز ، زمان آن فرا رسيده هيات مديره منتخب كه از 26/1/1392 فعاليتهاي قانوني خويش را وفق ماده 6 لايحه قانوني استقلال كانون وكلاي دادگستري مصوب 1333 آغاز خواهد نمود ، نسبت به تعيين اعضا هيات رئيسه ( رئيس و دو نفر  نواب رئيس) ، بازرسين( دونفر)و منشيان هيئت مديره (دونفر) و اعضا دادسرا و  دادگاه انتظامي وكلا و كميسيون هاي كانون وكلاي دادگستري با دقت نظر ويژه اقدا...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  گزارش لحظه ای دومین جلسه هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز
  ادامه مطلب


  تهیه توسط : ارشیاناز حیدریان و مهناز شکری - عضو تحریریه پایگاه خبری سیمرغ عدالت
  سه شنبه مورخ 2/2/1393
  ساعت 9:20   :   جلسه آغاز شده و ازهم اکنون  با حضور همه اعضای اصلی و علی البدل   درحال برگزاری  است
  ساعت 9:30 :    در ابتدا جناب آقای دکتر مالکی   به بحث و بررسی  لایحه وکالت می پردازند.
  ساعت 9:40  :  جناب آقای دکتر مالکی   اعلام می کنند که ساعت 14 امروزجلسه ای باحضور اعضای هیئت مدیره با معاون ریاست محترم جمهور برگزار می شود .
  ساعت 9:45   :  در لایحه وکالت اسم سازمان به کانون تغییرکرده ولی تغییر مثبت دیگری نداشته است.
        ساعت 9:50  :  جناب آقای دکتر نجفی موافق بر خلاف اصل بودن اصل44 عدم نفع این اصل به دولت هستند و هم چنین ذکر کردند که  با بیان چالش می توان مسئولین را درمجریه رهنمود کرد تا مجددا به بررسی بپردازند...

  بیشتر تعدادنظرات:(1)

  دیکته نا نوشته بی غلط است..
  ادامه مطلب

  امیر سالار داودی وکیل دادگستری
  دو گانه فرض پور و علی نجفی توانا ، تقابل دو جبهه متقابل درون صنفی را بار دیگر حساس و پر التهاب می سازد . علی نجفی توانا پرچمدار نو محافظه کاران و فرض پور ماچیانی هم جلودار محافظه کاران در رقابتی برابر اولین زورآزمایی از برای دست یازیدن به کرسی اول هیات مدیره را پشت سر گذاشتند.
  بازهای محافظه کار بدون شک برای پیروزی در رای گیری ابتدایی حسب نیازی که به دو سوم آراء از 12 رای اصلی داشتند ، حسابی افتتاح نکرده و چشم به دور دوم رای گیری ( سه شنبه ) داشتند تا با اکثریت مطلق نصف به اضافه یک بتوانند رقیب را از میدان ریاست به در کنند و با این حال شاید اضعف خواسته شان برابری در عدد شش بود و کبوتران نو محافظه کار اما اقوی مرادشان جز این نبود که اگر قرار است اکثریتی دو سوم و متعاقبش اکثریتی مطلق بر کف نداشته باشند ، ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  مشروح مذاکرات اولین جلسه هیات مدیره
  ادامه مطلب

  مشروح مذاکرات اولین جلسه هیات مدیره دوره بیست و هشتم کانون وکلای دادگستری مرکز مورخ 31 فروردین ماه سال 1393 ،

  تهیه و تنظیم : ارشیاناز حیدریان  - وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

  پایگاه خبری و تحلیلی سیمرغ عدالت گزارش می دهد - جلسه راس ساعت 9.20 دقیقه با حضور همه اعضای اصلی و علی البدل تشکیل گردید ، در ابتدای جلسه دکتر افتخار به اعضای جدید تبریک گفته و آرزوی موفقیت نمودند . طبق ضوابط مسنترین عضو اصلی یعنی جناب آقای جندقی به عنوان ریاست سنی جلسه مشخص شدند .

  لازم به توضیح است تاریخ تولد اعضای اصلی به ترتیب بدین شرح می باشد : آقایان جندقی 1314 ، مصباح 1320 ، محمدنبی 1322 ، فرض پور 1330 ، کریمی 1333 ، کامیار...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  غول ها هم می میرند
  ادامه مطلب


  : آخرین وداع با گابریل گارسیا مارکز
  گابریل گارسیا مارکز را بسیاری از ما، از دانشجویان و نویسندگان و اهل فرهنگ تا خوانندگان عادی و علاقمند به ادبیات، با رمان زیبای «صد سال تنهایی» می شناسند. مارکز  جزو نسلی بود از نویسندگان آمریکای لاتینی که یک به یک از دست می روند و پس از  فوئنتس و پاز و ... امروز باید شاهد نبود او باشیم. هر چند از زمانی که در سال 1999  وی با بیماری سرطان روبرو شد و مرگ خود را حتمی دید،  وداع آخرین خود را با رسانه ها انجام داد و به نوشتن کنتب خاطراتش پرداخت
  مارکز  را همچون پاز باید،  تجسمی از غول های پیش کلمبیایی  قاره ای دانست که حاصل پانصد سال خشونت استعماری اروپاییان را،  در زیباترین ادبیات و با عنوان شگفت انگیز «واقع گرایی جادویی» به جهان عرضه کرد. مارکز، نویسنده ای قاره ای بود و با مواضعی که تا به آخر  رادی...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  کبوتر اقبال صدارت بر شانه چه کسی آرام و قرار می گیرد
  ادامه مطلب

  امیر سالار داودی - وکیل دادگستری

  قطار انتخابات بیست و هشتمین دوره هیات مدیره کانون وکلای دادگستری به ایستگاه برگزیدن ریاست قدیمی ترین نهاد صنفی وارد شده و بدین سان منتخبین وکلای دادگستری می بایست در این خصوص مبادرت به اتخاذ تصمیم بنمایند.
  ترکیب دوازده منتخب اصلی هیات مدیره به لحاظ صف بندی ها و جناح های صنفی به صورت سه, چهار, پنج است. چهار نفر از آقایان یعنی نجفی توانا, امینی, مالکی, نبی  رسما از تشکل علمی وکلای دادگستری (وکلای موسوم به دانشگاهی) و پنج نفر از آقایان یعنی فرض پور, مصباح, جندقی, دیوسالار و کریمی  هم متعلق جناح ائتلاف بزرگ وکلای حرفه ای (وکلای موسوم به سنتی یا حرفه ای) و سه نفر از آقایان یعنی سمامی, شهبازی نیا و کامیار  هم به وجهی مطلق تعلق به دو جناح عمده صنفی نداشته و لذا به نظر آرا این سه ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  شماره دوم نشریه استیناف منتشر شد
  ادامه مطلب

  در این شماره خواهید خواند :
  سخن مدیر مسئول / دکتر سعید توکلی کرمانی
  سخن سردبیر / عبدالله خاتمی فر
  بحران اصلی کانون وکلا فقدان مدیریت مشارکتی و تفکر سیستمی است  مصاحبه اختصاصی با دکتر مرتضی شهبازی نیا
  حقوق عمومی : رشته نظری یا کاربردی / دکتر محمد رضا ویژه
  رویکرد تبعیض آمیز نسبت به حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای / دکتر مهدی حاتمی
  چالش های پیش روی ایران برای توافق نهایی هسته ای / ناصر صمدی
  اقدامات متقابل علیه حملات سایبری در حقوق بین الملل / مونا خلیل زاده
  با فعالیت های اجتماعی وارد شورای شهر شدم / مصاحبه اخت...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  · نیازمند بازخوانی رژیم حقوقی بمنظور انطباق با موازین حقوق شهروندان هستیم.
  ادامه مطلب

  محمد حسین صادقی- پس تدوین و انتشار منشور حقوق شهروندی بحث های متفاوتی پیرامون ضمانت اجرای منشور و حق های مندرج در  آن میان حقوقدانان در گرفته است. به دنباله ی این مباحث، برآن شدیم با یکی از پژوهشگران حقوق بشر و شهروندی که تالیفاتی در این موضوع دارند، به گفتگو بنشینیم. محمد صالح نقره کار، از محققین این حوزه است که آخرین اثر وی«دادستان در ترازوی حقوق بشر و شهروندی» و دهها مقاله تخصصی ، نشان دهنده ی وسعت مطالعات ایشان پیرامون این مبحث می باشد.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  با وجود قانون اساسی علی الخصوص فصل سوم این قانون و قوانین عادی کشور از جمله میثاق حقوق مدنی و سیاسی و میثاق حقوق اقتصادی و اجتماعی، چه نیازی ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  آخرین وضعیت طرح‌ها و لوایح قضایی در مجلس
  ادامه مطلب

  میرکوهی تشریح کرد

   معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری از آغاز بررسی طرح جرم سیاسی در کمیسیون قضایی مجلس از روز گذشته خبر داد.
  عبدالعلی میرکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: ادامه بررسی طرح جرم سیاسی به فردا(سه‌شنبه) موکول شده است.
  وی با اشاره به لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی گفت: شورای نگهبان نسبت به این لایحه ایراد گرفته و لایحه برای بررسی مجدد و رفع ایرادات به کمیسیون قضایی مجلس ارسال و بررسی آن در این کمیسیون آغاز شده است.
  میرکوهی افزود: لایحه تمدید دوره آزمایشی قانون بازرسی کل کشور روز گذشته در دستور صحن علنی مجلس بود، ولی به دلیل اتمام وقت بررسی آن به فردا( سه‌شنبه) موکول شد.
  معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری درباره آخرین وضعیت لایحه جامع وکالت ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  نامه جمعی از فارغ‌التحصیلان حقوق به رییس‌جمهور
  ادامه مطلب

  جمعی از فارغ التحصیلان حقوق طی نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور نسبت به لزوم برگزاری آزمون جهت اشتغال به حرفه وکالت اعتراض کردند.
  به گزارش ایسنا، در بخش‌هایی از این نامه خطاب به حسن روحانی آمده است:
  مطابق اصل 28 قانون اساسی هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند و دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی احراز شغل را فراهم نماید.
  اما چندین سال است به سبب اجرای آزمون کانون وکلای دادگستری، عده زیادی از فارغ التحصیلان رشته حقوق با وجود علاقه و اشتیاق به کار وکالت و یاری رساندن به آحاد جامعه با سد مستحکم آزمون که ناعادلانه به نظر می‌رسد مواجه گشته و ناامیدانه و مایوس رو به مشاغل غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود می آورند.
  نویسندگان این نامه ادامه داده‌اند...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  آئین‌نامه اجرایی تبصره ۲۱ قانون بودجه ۹۳ ابلاغ شد
  ادامه مطلب


   آئین‌نامه اجرایی تبصره (۲۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور با ابلاغ در روزنامه رسمی کشور ابلاغ شد.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این آیین‌نامه به شرح زیر منتشر شده است:
  آئین‌نامه اجرایی تبصره (۲۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور
  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت امور اقتصادی و دارایی وزارت نفت وزارت نیرو
  وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت کشور وزارت راه و شهرسازی وزارت جهاد کشاورزی
  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور
  هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰/ ۱/ ۱۳۹۳ به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو و صنعت، معدن و تجارت و به استناد تبصره (۲۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور، آئین‌نامه اجرایی تبصره یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  نرخ - داد* - گران شد !
  ادامه مطلب

  سطوری به بهانه افزایش نرخ دادخواهی ملت

  حسین صیادی نژاد - وکیل دادگستری
  سال جدید برای آیین دادخواهی چگونه سالی ست ؟ می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست !

  نرخ عدالت و دادخواهی و دادخواستن ملت بی سروصدا و در هیاهوی سایر اخبار و گزینه های موجود و درمیانه ی نگرانی مردم از افزایش نرخ بنزین و غیره ...به یکباره گران می شود. ! بله -داد- خواهی در آغاز سال 93 براساس ردیف های درآمدی قانون بودجه ۱۳۹۳ کل کشور چنان گران می شود که تمبر دویست تومانی دادگستری به یکباره می شود پانصد تومان ! -صحبت از افزایش 150 درصدی است - ثبت دادخواست مرحله ی نخستین دادرسی که تا سقف یک میلیون تومانش یک ونیم درصد و مازاد بر یک میلیون تومانش 2 درصد بوده به ترتیب می شود 2 درصد و س...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  استفاده زندانیان از پابند الکترونیکی در نوروز 93
  ادامه مطلب

   رییس سازمان زندان‌ها گفت: تعداد محدودی از زندانیان استان‌های تهران و اصفهان که در ایام نوروز به مرخصی رفتند از پابند الکترونیکی استفاده کردند.
  غلامحسین اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ استفاده از دستبند و پابند الکترونیکی توسط زندانیان در ایام نوروز، گفت: تعداد کسانی که در ایام نوروز از پابند الکترونیکی استفاده کرده‌اند را دقیقا نمی‌دانم، اما در سطح بسیار محدودی بوده‌ است.
  وی ادامه داد: ما برای این که کارآمدی این سیستم را ارزیابی کنیم در ایام نوروز به صورت آزمایشی به تعدادی از زندانیان برای مرخصی پابند الکترونیکی ارایه کردیم که این پروژه در دو استان تهران و اصفهان به بهره‌برداری رسید.
  رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خاطرنشان کرد: تنها تعداد محدودی - کمتر از 100 نفر - از این سیستم استفاده کردند؛ ...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  اطلاعیه
  ادامه مطلب

  از کلیه وکلای محترم بازنشسته و مستمری بگیران صندوق حمایت دعوت می گردد در اولین سه شنبه اردیبهشت ماه مورخ 2/2/93 ساعت 11 صبح در همایش عمومی همکاران جهت بازدید سالانه و نیز بررسی و نقد مقررات مربوطه به بازنشستگی مندرج در پیش نویس لایحه جامع وکالت در طبقه چهارم کانون وکلای دادگستری مرکز تالار اقبال حضور به هم رسانند . 

  هیات موسس کانون در شرف تاسیس وکلای بازنشسته

  ...
  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  دیدار نوروزی 93
  ادامه مطلب

  قابل توجه وکلا وکارآموزان وکالت دادگستری
  دیدار نوروزی از ساعت 19 روز پنجشنبه 21/1/93 برگزار می گردد.

  مکان :هتل استقلال – بزرگراه چمران

  هزینه کارت ورودی چهل و پنج هزار تومان می باشد
  جهت تهیه کارت ورود ، به امور مالی کانون وکلا مراجعه فرمایید .

   تهیه کارت در محل هتل نیز مقدور می باشد

  ...
  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  هوده بردن از ماده قانونی متروک برای پرهیز از به درازا کشیدن دادرسی
  ادامه مطلب
  علی صابری - وکیل دادگستری و عضو شورای شهر تهران
  1- بخش بندی اعسار از محکوم به و از هزینه دادرسی به موجب قانون اعسار مصوب 1313 خورشیدی قوت گرفت. نخستین بیشتر از فقه مایه می گیرد و گرچه در قالب تقسیط پس از تصویب قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بسامد فراوان در دادگاههای ما دارد اما از بحث این نوشته خارج است. دومی اما ناظر به تشریفات دادرسی مدرن است اینکه کارکرد هزینه دادرسی چیست ژرف نگری و واکاوی خاص خود را می خواهد که کمتر حقوقدانی بدان دست یازیده اما قانون گذار از همان روز نخست می دانسته که شاید اعسار از هزینه دادرسی دستاویز به درازا کشاندن روند دادرسی شود، پس برای بازداشتن مردم از برپایی بی دلیل وبی جهت این خواسته ضمانت اجرا مشخص کرده. در هی...
  بیشتر تعدادنظرات:(0)

  مجله کانون وکلای دادگستری مرکز منتشر شد - پاییز 1392
  ادامه مطلب

  بیانیه هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا 
  دکتر سید محمود کاشانی – منحرف شدن بانک ها از انجام وظایف قانونی 
  برگردان : دکتر بهروز جوانمرد – برنامه جهانی علیه پول شویی – قانون نمونه در خصوص پول شوئی ، ضبط ، و همکاری بین المللی در رابطه با درآمدهای حاصل از جرم (1999)
  علیرضا آتش زران – مطالعه تطبیقی در حقوق اموال ادبی و هنری پدید آمده در روابط استخدامی ...
  شوکت شایسته – شناس...
  بیشتر تعدادنظرات:(1)

  نوروز نامه 1393
  ادامه مطلب

  دکتر ناصر فکوهی

   من دوش ماه  نو را پرسیدم از مه خود /  گفتا پی اش دوانم، پا در غبار دارم
  ای خاک در چه فکری، خاموشی و مراقب؟ / گفتا که در درونه باغ و بهار دارم

  ثانیه ها، دقایق و ساعات، روزها و ماه ها و سال ها، پی در پی می گذرند. عمر ما، عمر همه، رو به فنا است. اما اگر نیک بیاندیشیم، خردمندانه تر از فوج ابلهانی که رهایی از دستشان کاری بس دشوار است، می توانیم ببینیم همانگونه که در هستی، فنایی هست، در هر فنایی هم یک هستی است. فرهنگ و زبان های این پهنه، سنت ها و آداب و رسومش،  دیدارها و انسانیت هایش،  آدم های ساده و سالمش، اندیشمندانی که بی هیچ چشم داشت و زیاده خواهی، آرام در گوشه ای، در همه جای این  عرصه بزرگ نشسته و  همچون قرن ها و قرن هایی که پشت سر ما است، به آفرینش هنر و فره...

  بیشتر تعدادنظرات:(0)  < انتها 1 2 3 4 5  ... ابتدا > 

  Design By Gitysoft